top of page

AKTUALNOŚCI

Zapraszamy wszystkich, którym po drodze jest z poezją;

którzy chcieliby posłuchać wierszy poetów szczecineckich i nie tylko

oraz zaprezentować swoją twórczość.

 

Zapraszamy do odwiedzenia zakładki:

25.X.2017 za nami

ZADUSZKI POETYCKO - MUZYCZNE z Klubem OPAL oraz wierną i sympatyczną publicznością wypełniającą Piano Bar (C.K.ZAMEK w Szczecinku) po ostatnie - dostawione krzesło. 
Z nami została nastrojowa muzyka w wykonaniu  Radosława Sokołowskiego (gitara, śpiew, teksty własne) i Waldemara Tomaszewskiego (trąbka), jedynego takiego duetu jazzowo - poetyckiego. 
Z nami wiersze poetów żyjących i nieżyjących, a przede wszystkim pamięć naszych koleżanek i kolegi z OPAL-u, którzy i z nami i poza nami.

Zaduszki poetycko-muzyczne  galeria

Samorządowa Agencja Promocji i Kultury w Szczecinku oraz działający pod jej auspicjami Klub Poetycki O(d)PAL zapraszają na spotkanie z twórczością

Kazimierza Burnata - człowieka o wielu twarzach:

poety, eseisty, tłumacza, dziennikarza, krytyka literackiego.

Autora 18 książek poetyckich. W jego przekładzie ukazały się książki w językach: czeskim, węgierskim i ukraińskim.

Absolwenta prawa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Akademii Ekonomicznej.

Spadochroniarza, byłego żołnierz czerwonych beretów, twórcy harcerstwa dla młodzieży z problemami, opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

Kazimierz Burnat pełni funkcję prezesa Grupy Literackiej „Dysonans”, prezesa ZLP Oddziału Dolnośląskiego we Wrocławiu, redaktora naczelnego pisma społeczno – kulturalnego „Bez kurtyny”.

Jest organizatorem miedzynarodowych festiwali i spotkań literackich.

Mieszka we Wrocławiu.

W Szczecinku gościć będziemy tę nietuzinkową postać w dniach:

19. 09. 2017 r. o godz. 17.00 – poprowadzi warsztaty poetyckie (C.K. Zamek – Sala Zachodnia)

20.09.2017 godz. 17.00 – Wieczór autorski poety („Piano Bar” - C.K. Zamek w Szczcinku)

 

Zapraszamy zainteresowanych. Wstęp bezpłatny.

6 kwietnia w C.K. ZAMEK w Piano Barze (Szczecinek) miało miejsce spotkanie z niezapomnianą i lubianą poetką - Agnieszką Osiecką.

Spotkanie odbyło się pod patronatem

Klubu Poetyckiego "OPAL" i Klubu "Na obcasach". Inicjatorkami były trzy niezwykłe kobiety:

Lucyna von Schickodantz, Longina Malinowski,

Teresa Wojtaszczyk.

Popularne piosenki Agnieszki Osieckiej z po brzegi wypełnioną kawiarnią śpiewała Halina Grodecka przy wsparciu instrumentalnym Wojciecha Więckowskiego. Niezwykle wartościowa inicjatywa.

GALA  XXI OKP -  galeria

"Lubelska Federacja Bardów" -  koncert ,galeria

TURNIEJ JEDNEGO WIERSZA - galeria

GALA FINAŁOWA

 

16 czerwca o godzinie 18.00 w kinie Wolność w Szczecinku odbyło się podsumowanie XXI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Mieczysława Czychowskiego.

Uroczystość rozpoczął wiersz patrona konkursu przeczytany przez członkinię Klubu Poetyckiego „OPAL” – Tatianę Rogowską. Usłyszeliśmy wiersze laureatów konkursu. Wręczono nagrody.

Wiersze nagrodzone znalazły się w almanchu pokonkursowym oraz w autorskiej książce dla dzieci „Fiszki” - Marzeny Jaworskiej. Ilustracje do wierszy wykonała – Dorota Mazur (książki do nabycia w SAPiK- u).


 

Po części oficjalnej widownią wypełnioną po brzegi zawładnęła Lubelska Federacja Bardów - grupa artystów z kręgu piosenki literackiej. Niepowtarzalny koncert. Bisy na stojąco. Rozszerzona grupa fanów już po koncercie pytała: kiedy znowu w Szczecinku?

W Restauracji wegetariańskiej „Weguś – Herbuś” odbył się Turniej Jednego Wiersza. Zwyciężyła Magdalena Sanocka ze Szczecinka. Była to też okazja do integracji poetów szczecineckich z poetami przybyłymi do Szczecinka z Polski (nie tylko laureaci).

"Fiszki" Marzena Jaworska

31.03.2016 r. w Centrum Konferencyjnym ZAMEK Szczecinek odbył się klimatyczny wieczór.

Licznie zgromadzona publiczność usłyszała historie opowiedziane przez wnuczkę i babcię, o ich przeżyciach na Wołyniu i Ziemiach Odzyskanych.

Wspomnienia nakreślone wierszem zostały zgromadzone w książce Krystyny Mazur p.n. „Poemat kresowy”(Wydawca: ZLP oddział w Poznaniu) .

 

Jan Kondrak (Lubelska Federacja Bardów) ze swoją niezwykłą barwą i skalą głosu i jego pieśni w klimacie wierszy („Ataman”, „Stepem, stepem”...) sprawiły, że wieczór ten zostanie w pamięci jako urokliwy i pełen magii.

OPAL W SERCU BORÓW TUCHOLSKICH

Stowarzyszenie Pracy Twórczej w Śliwiczkach (serce Borów Tucholskich) zaprosiło grupy poetyckie       z całej Polski, w tym Klub Poetycki „OPAL” do współpracy w ramach Pleneru Poetyckiego „OGIERNIKI 2016”.

W dniach od 9 do 13 marca 2016 r. poeci prezentowali mieszkańcom tego regionu (Tuchola, Czersk, Śliwice, Gocanek) swoje wiersze, książki oraz spektakle autorskie. Współuczestniczyli

w IV Wiośnie Poetyckiej zorganizowanej przez Dom Kultury w Śliwicach. W bibliotece czytali wiersze

A. Osieckiej w ramach Ogólnopolskiej Akcji

„Rocznicowych czytań”.

Był też czas na rozmowy, nie tylko o poezji oraz odpoczynek aktywny (wędrówki leśne).

Taki czas zbliża, rozwija i motywuje do dalszej pracy

w niełatwej dziedzinie jaką jest poezja.

17.02.2016

 

W ramach ogólnopolskiej akcji

„Rocznicowe czytania poetów” CK Zamek

w Szczecinku oraz Klubu Poetyckiego OPAL

„porwał” licznie zgromadzoną publiczność w podróż drogą, którą przeszła Bronisława Wajs (Papusza),

niebanalna – romska poetka.

W rolę Papuszy ze znakomitym wyczuciem wcieliła się Tatiana Rogowska. Romskie stroje, muzyka, film, zdjęcia poetki przywołały nastrój nieistniejących już cygańskich taborów a imię tej skromnej poetki jeszcze raz pięknie wybrzmiało na chwałę kultury romskiej – polskiej.

 

29 stycznia 2016 r. w Darłowie dzięki zaproszeniu Miejskiej  Biblioteki Publicznej

"Poemat kresowy" Krystyny Mazur 

po raz pierwszy "spotkał się z ludźmi".

 

Był to jeden z nielicznych wieczorów, które zostają        w pamięci autora z uwagi na niezwykle ciepłe,             a jednocześnie profesjonalnie zorganizowane spotkanie. Wiersze spotkały się z nadspodziewanie dobrym przyjęciem przez darłowską publiczność. Spontaniczne czytanie (niewiele zostało dla autorki) oraz opowieści - wspomnienia świadków tamtych czasów utwierdzają, że jest to tematyka ważna i nie należy jej "zamiatać pod dywan".

Odsłaniając przeszłość, może będziemy w stanie zrozumieć, to co dzieje się teraz.

22.01.2016r. Przedstawiciele OPAL-u byli gośćmi słupskich poetów, których siedzibą jest sala "Władcy Teatru Lalek".Prezentacja twórczości obu grup odbyła się w serdecznej

i ciepłej atmosferze.Szczecineccy twórcy zaprezentowali swoje wiersze oraz spektakl poetycki opracowany na podstawie twórczości Mieczysława Czychowskiego -

„Przecież poeta powinien z kimś rozmawiać”.

Klub reprezentowali: Krystyna Mazur, Małgorzata Góralska,Tatiana Rogowska,  Jadwiga Żonko, Irena Otolska, Krystyny Kopkiewicz,

Leonard Jaworski i Andrzej Sochaj.

"POEMAT KRESOWY" - tomik poetycki Krystyny Mazur.

"Drzewo genealogiczne mojego rodu zainspirowało mnie do napisania "Poematu kresowego", natomiast opowieści mamy pozwoliły spojrzeć na historię z punktu widzenia kobiet i dzieci żyjących w tych niezwykłych a przecież nie tak bardzo zamierzchłych czasach. (...)

Moim celem nie jest ocena, lecz zrozumienie i ocalenie od zapomnienia, zwłaszcza tego wycinka historii, w jaki została uwikłana moja rodzina."

Jerzy Beniamin Zimny o wizycie w Szczecinku

Szczecinek nie wymaga reklamy, miasto swoim wyglądem i atrakcjami kusi turystów i przybyszy z całej Europy.  Bywam tutaj bardzo często i zawsze dokonuję jakiegoś odkrycia? W połowie kwietnia miałem przyjemność zagościć na dłużej zaproszony przez tutejszy Klub Poetycki Opal i Samorządową Agencję Promocji i Kultury - ludzi związanych z literaturą, sztuką i kulturą szeroko rozumianą - zorganizowanych w sposób profesjonalny. (...)

Cały artykuł tutaj:

Zapraszamy do odwiedzenia  zakładek:

"Metropolia Szczecinek" - czyli  Sławomir Płatek o Szczecinku i Opalu .

(...)Od dawna panuje przekonanie, że w Polsce są miliony piszących poezję do szuflady i miliony (to niekiedy ci sami) piszących prozę. Oraz około 500 osób czytających poezję. Są też tysiące publikujących (internet, druki ulotne, pisma, tomiki), zwykle jakość tych wierszy jest przerażająca. Każdy z nich chce być czytany, niejeden roi sobie, że nikt go nie czyta, bo jest tak wielki jak Norwid, którego, jak się uważa, też nikt nie czytał. Pójść na warsztaty z pisania – zniewaga. Ja i Norwid nie musimy chodzić na warsztaty. Zadziałać wspólnie? Obelga. Poeta jest indywidualnością twórczą. Wspólnie, to ewentualnie może napić się z kimś piwa.

 

I – masz ci los – nagle okazuje się, że jest w Polsce miejsce, gdzie komuś się chce. Chce się Krysi Mazur, która w Szczecinku w ciągu ostatnich lat zorganizowała solidną grupę warsztatową. Klub nazywa się OPAL. Spotykają się, czytają swoje wiersze, ale też innych poetów – bardziej i mniej znanych (to ci dopiero, poeta, który czyta innych poetów i to w ramach zajęć warsztatowych!). Organizują konkurs o bardzo dobrej renomie i zapraszają autorów z całego kraju. Rzecz zupełnie niewiarygodna.(...)

 

 

Cały artykuł tutaj:

bottom of page